INSTALACJE NEUTRALIZACJI SUBSTANCJI SZKODLIWYCH
Nasza Firma posiada technologie pozwalające na neutralizację substancji szkodliwych ze spalin przy znacznym ograniczeniu nakładów inwestycyjnych uzyskując dotrzymanie norm emisyjnych z uwzględnieniem najnowszych konkluzji BAT określonych w dyrektywach MCP, LCP oraz IED. Bazując na technologii DSI (Dry Sorbent Injection) wprowadzono własne innowacje produktowe, w postaci ECOSERV IOS. ECOSERV IOS to innowacyjna instalacja oczyszczania spalin, w szczególności ze związków chloru i siarki oparta o metodę suchą dla średniej wielkości kotłów rusztowych o mocach od 1 do 50 MW. Instalacja przeznaczona jest do pracy na suchym sorbencie dozowanym bezpośrednio do spalin.
Strefa spalania z kotłem parowym/wodnym, w którym w odpowiednim temperaturowo obszarze komory spalania można przeprowadzać niekatalityczną redukcję tlenków azotu, a następnie odzysk energii spalin.
Odpylanie wstępne – nie jest elementem koniecznym, służy jedynie usprawnieniu procesu oczyszczania poprzez ograniczenie nierozpuszczalnej w wodzie frakcji pyłów.
Wtrysk sorbentu – sorbent wdmuchiwany jest do kanału spalin celem neutralizacji substancji kwaśnych, takich jak HCl, SOx i HF. W połączeniu z węglem aktywnym proces ten umożliwia także adsorpcję metali ciężkich, a także organicznych mikrozanieczyszczeń, w tym dioksyn i furanów.
Filtr workowy/ESP – służy wychwytywaniu produktów reakcji, a także umożliwia dalszy przebieg reakcji neutralizacji.
Emitor – oczyszczone spaliny kierowane są ostatecznie do komina, gdzie odpowiednie instrumenty pomiarowe mierzą ich właściwości fizyczne i chemiczne.
Oczyszczanie spalin z użyciem Wodorowęglan sodu
Wodorowęglan sodu NaHCO3
inne nazwy: bikarbonat, soda oczyszczona
Biały krystaliczny proszek:
- bezpieczny w stosowaniu (produkt spożywczy)
- nie powoduje korozji
- nie podrażnia
- nie jest toksyczny
- Zanim wodorowęglan sodu zostanie użyty w procesie oczyszczania spalin musi zostać zmielony celem zwiększenia powierzchni właściwej ziaren, co skutkuje wzrostem efektywności w reakcji z kwaśnymi substancjami zawartymi w spalinach.
- Proces mielenia można przeprowadzać bezpośrednio na obiekcie tuż przed wtryskiem do kanału spalin przy użyciu odpowiednich młynów, bądź u jego producenta mieszając go z substancjami, które spowodują, że nie będzie się zbrylał podczas dłuższego magazynowania.
- Odpowiednio zmielony sorbent wprowadza się w strumień spalin, gdzie zwykle w temperaturach 160 – 200 °C następuje jego natychmiastowy rozpad, zwany termiczną aktywacją. Termiczna aktywacja zachodzi także w niższych temperaturach, już w ok. 60 °C, jednak bardzo wolno. Powyżej 140 °C rozpad sorbentu następuje natychmiastowo i dalszy wzrost temperatury nie ma istotnego wpływu na kinetykę reakcji.
Oczyszczanie spalin z użyciem wodorotlenku wapnia
Wodorotlenek wapnia Ca(OH)2
inne nazwy: wapno hydratyzowane, wapno gaszone
Biały lub prawie biały proszek:
- słabo rozpuszczalny w wodzie
- stosunkowo tani
- łatwo dostępny
- wodny roztwór zwany wodą wapienną jest mocną zasadą (pH ok. 12) o działaniu żrącym
- W procesie suchego oczyszczania spalin najlepiej sprawdza się wodorotlenek wapnia o dobrze rozwiniętej powierzchni właściwej ziaren (>> 20 m2/g), strukturę taką uzyskuje się w specjalnym procesie gaszenia CaO.
- Najlepsze rezultaty suchej sorpcji z użyciem Ca(OH)2 uzyskuje się w temperaturach spalin poniżej 140 °C oraz powyżej 300 °C.
- Stosowanie filtra workowego oraz wielokrotnej recyrkulacji sorbentu ma pozytywny wpływ na jego przereagowanie.
- Istotny wpływ na przebieg reakcji neutralizacji substancji kwaśnych z wodorotlenkiem wapnia ma również należyte rozdrobnienie sorbentu, jego odpowiednie rozpylenie w kanale spalin oraz wilgotność spalin – im wyższa tym reakcje zachodzą efektywniej.
BENEFITY
Zalety suchego procesu oczyszczania spalin z użyciem sorbentów pylistych:
- Maksymalizuje efektywność energetyczną instalacji
- Jest kompatybilny z niekatalitycznymi systemami redukcji NOx (SNCR DeNOx)
- Szczególnie efektywny energetycznie w układzie z katalityczną redukcją NOx (SCR DeNOx)
- Gwarantuje minimum przerw konserwacyjnych ze względu na prostotę systemu
Pozwala dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych standardów emisyjnych - Minimalizuje nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacyjne:
- stosunkowo prosta konstrukcja instalacji
- prosta i zarazem elastyczna obsługa instalacji
- Nie generuje ciekłych odpadów procesowych
- Sorbenty na bazie wodorowęglanu sodu są łatwe i bezpieczne w użyciu, przechowywaniu etc.
- Produkty reakcji można łatwo magazynować i transportować
- Brak pióropusza pary na kominie